Artykuły

Gamta padeda vaikams ir suaugusiems

 

 • Gamta padeda vaikams ir suaugusiems

   

   

  Atostogos ir saulėti orai ragina smagiai leisti laiką. Vasarą dažnai būname gamtoje, važiuojame į mišką, vaikštome kalnų takais ar ilsimės prie jūros. Nuostabiomis, saulėtomis dienomis lengvai pastebėsime, kokį svarbų vaidmenį atlieka mus supanti gamta. Ji mus saugo, maitina bei skatina teisingą, sveiką vaikų vystymąsi. Leidžiant laiką gryname ore, verta vaikams pasakoti apie gamtą ir rodyti, kaip ji padeda suaugusiems ir vaikams.

   

  Miškai – tai „žali planetos plaučiai“

  Miškai užima 30 % Lietuvos teritorijos. Mūsų šalyje yra vidutinių platumų klimatas, todėl čia auga spygliuočių, mišrieji ir plačialapiai miškai. Daugumoje juose auga pušys (apie 65 %), eglės, ąžuolai, beržai, alksniai.  Miškai atlieka labai svarbų vaidmenį žmogaus gyvenime ir palaiko mus daugelyje lygmenų:

  ·   Girios, miškai, parkai – tai vietos, kur mes mėgstame ilsėtis. Čia galime kvėpuoti grynu oru, klausytis paukščių čiulbėjimo. Čia ilsisi mūsų akys.

  ·   Miškas tiekia žmogui daugybę vertingų žaliavų: žemuoges, šilauoges, mėlynes, avietes, gervuoges, spanguoles ir grybus.

  ·   Gamtoje augančios vaistažolės yra naudojamos gaminant vaistus ir pačios turi labai gerą poveikį organizmui: pvz. mėtos gerina virškinimą, o ramunėlės pasižymi raminamuoju ir priešuždegiminiu poveikiu.

  ·   Miškas turi savo klimatą, kuris daro įtaką aplinkai. Vasarą miške yra vėsiau negu kitose vietose, o žiemą – šilčiau. Einant pasivaikščioti karštą ir saulėtą dieną, miške rasite šešėlį ir malonų vėsumą.

  ·   Miškas apsaugo ne tik nuo stipraus vėjo, sumažindamas jo greitį, bet ir nuo potvynio, sugerdamas vandenį (pvz. tirpstant sniegui).

  ·   Medžiai grynina orą, kuriuo kvėpuoja žmogus. Dažnai sakome, kad miškas – tai „žalieji planetos plaučiai“, pašalinantys iš oro dulkes ir anglies dvideginį ir prisotinantys jį deguonimi.

  ·   Medžių šaknys saugo dirvožemį nuo išplovimo.

  ·   Miškai aprūpina mus labai svarbia žaliava – mediena, kuri yra naudojama pvz. gaminant popierių ar baldus.

  Tam, kad miškai galėtų mums tarnauti ir džiuginti mus, mes privalome jais rūpintis. Pristatome kelis patarimus, kaip reikia teisingai elgtis miške. Verta juos pristatyti mūsų vaikams.

  ·   Miške negalima palikti jokių šiukšlių. Ypač pavojingi yra buteliai, veidrodžiai ar stiklo šukės.  Gyvūnai gali susižeisti, o saulės spinduliai, krentantys ant stiklo paviršiaus, gali padegti sausą miško paklotę ir sukelti gaisrą.

  ·   Miškas yra daugybės skirtingų gyvūnų namai. Būnant gamtoje, stenkimės netriukšmauti ir jų negąsdinti. Už tai paukščiai mus apdovanos nuostabiu čiulbėjimu.

  ·   Negalima laužti medžių šakų ir be reikalo skinti gėlių ar lapų. Verta susipažinti su saugomais laukiniais augalais ir atkreipti į juos ypatingą dėmesį.  

  ·   Vaikus reikia įspėti, kad neimtų namo jokių laukinių gyvūnų. Varlė, karkvabalis ar sraigė – tai taip pat laukiniai gyvūnai. Be to, negalima liesti paukščių lizdų ar kiaušinių.

  ·   Gaisrai kelia didelį pavojų miškams. Miškuose negalima kurti laužų, mesti degtukų ar nuorūkų.

  ·   Rudenį galima rinkti erškėtuoges, šermukšnių ir šeivamedžių vaisius ar giles, kuriomis žiemą galima šerti laukinius gyvūnus.

  ·   Jei galite, rinkite makulatūrą. Taip mes saugome medžius, kuriuos reikėtų nukirsti, norint pagaminti naują popierių. Makulatūrą galima perdirbti net 7 kartus!

   

  Orų prognozavimas

  Gamta taip pat padeda mums numatyti orus. Stebint signalus, kuriuos mums duoda augalai ar gyvūnai bei skirtingus gamtos reiškinius, galime numatyti, ar kitą dieną mūsų laukia saulėti, lietingi ar šalti orai.

  ·   Vasarą gerus orus pranašauja: rytinės ir vakarinės rasos, vakarinės ir naktinės miglos, prieš vidudienį pavieniai kamuoliniai debesys, kurie dingsta vakarėjant, šviesi, „balta“ aušra, aukštai skrendančios kregždutės, tiesiai į dangų kylantys dūmai, uodai vakare. Kuo švelnesnės ir šviesesnės dangaus spalvos auštant arba saulei leidžiantis, tuo gražesni turėtų būti orai.

  ·   Vasarą blogus orus pranašauja: „raudona“ aušra ir saulėlydis, plunksniniai debesys arba „avinėliai“, vakarinis vėjas, tvankūs orai, liūtiniai kamuoliniai debesys, nurimęs vėjas, žemai skrendančios kregždutės ir vabzdžiai.

  ·   Žiemą šaltį pranašauja: medžius dengiantis šerkšnas, žvaigždėtas dangus, rytiniai vėjai.

  Orientavimasis

  Jei neturime su savimi žemėlapio ar kompaso, gamta gali mums padėti nepasiklysti:

  ·   Pagal Saulę galima nustatyti kryptis. Užtenka saulėtą dieną (geriausiai vidudienį) atsistoti nugara į saulę ir galima nustatyti pasaulio kryptis šiuo būdu: mūsų šešėlio tęsinys – tai šiaurė, kairioji ranka rodo vakarus, dešinioji – rytus.

  ·   Naktį šiaurę mums parodys Šiaurinė žvaigždė, kuri yra Mažojo Grįžulo Ratuose – tai yra šviesiausia žvaigždė iš septynių.

  ·   Samanos auga šiaurinėje didelių akmenų ir uolų pusėje, o skruzdėlynai yra statesni iš šiaurinės pusės.

  Šiaurinėje pusėje pavienių medžių žievė dažnai yra storesnė. Kai medžio kamienas yra apaugęs samanomis, tai šiaurinėje kamieno pusėje yra jų daugiau. Pavienių medžių šakos yra tankesnės ir gražesnės pietinėje pusėje.