Parents - News

Rūšiuokite šiukšles

Rūšiuokite šiukšles

Šiukšlės yra tokios senos, koks senas yra žmogus. Jau senovės miestai turėjo spręsti šią problemą. Pirmi miesto komunalinių atliekų sąvartynai buvo įkurti senovės Graikijoje prieš 400 metų iki Kristaus gimimo. Užtat III amžiuje po Kristaus gimimo senovės romėnai turėjo savo tarnybas, atsakingas už miestų tvarkymą. Nuo tų laikų žmonių gaminamų šiukšlių kiekis nuolat auga. Mūsų proseneliai gamino tik 75 kg šiukšlių vienam žmogui per metus. Šiuo metu vienas žmogus gamina apie 300-500 kg atliekų, kas visoje šalyje sudaro apie 10-11 mln. tonų.

 

Didžiausia atliekų dalis patenka į sąvartynus. Kiekvienais metais atliekų kalnai vis auga,  sistemingai auga ir teritorija, kurią užima sąvartynai. Šiandien geriausias būdas  mažinti sąvartynuose susidarančių atliekų kiekį yra jų rūšiavimas. Taip dalis išmetamų daiktų gali būti pakartotinai perdirbti arba pakartotinai panaudojami. Iš atliekų gaunama vertinga žaliava, o iš jos gaminami nauji daiktai, kas padeda taupyti tiek natūralius gamtinius išteklius, tiek energiją. Rezultate sumažėja ir  šalinamų atliekų kiekis sąvartynuose.

 

SPALVA YRA SVARBI

Gatvėse, daugiabučių namų kiemuose galime pamatyti skirtingų spalvų konteinerius skirtus atliekų rūšiavimui.  Geltonasis skirtas plastikinėms pakuotės ir kitoms plastiko atliekoms, žaliasis – stiklinėms, mėlynasis – popierinėms bei kartoninėms pakuotės atliekoms ir makulatūrai. Daugiau informacijos  dažniausiai pateikiama ant konteinerių.

 

Mėlyni konteineriai = popierius ir kartonas

Metame: laikraščius, žurnalus, katalogus, biuro popierių, popierinius maišelius, knygas sąsiuvinius, pakavimo popierių, kartonines dėžes.

Žali konteineriai =  stiklas

Metame: stiklinius butelius nuo gėrimų, stiklainius, stiklinius kosmetikos įpakavimus, stiklo šukes.

Geltoni konteineriai = plastikas

Metame: plastikinius butelius nuo įvairių gėrimų, plastikinius kamštelius, polietileno maišelius ir plėvelę, plastikinius indelius nuo vaisių, metalines skardines nuo gėrimų ar konservų, „Tetra pak“ pakuotę.

 

Metalinėms pakuotės atliekoms atskirų konteinerių nėra, todėl dažniausiai jos metamos į geltonąjį konteinerį. Informacijos, kur mesti metalinę pakuotė jūsų gyvenamoje vietoje, ieškokite ant konteinerių.

 

 

ATSIMINKITE!

Visos atliekos, kurias metate į rūšiavimo konteinerius turi būti švarios!

Prieš išmetant, suspaudžiame, sulankstome skardines nuo gėrimų, plastikinius butelius, kartoninius įpakavimus, kad jie užimtų kupo mažiau vietos.

Nuo stiklo taros popierinių etikečių pašalinti nebūtina. Metalinis dangtelis nuo stiklainių turi būti metamas į geltoną konteinerį.

Išmetant popierių  sąsagų, sąvaržėlių išimti nebūtina.

 

NE VISKĄ IŠMESITE Į ŠIUKŠLIADĖŽĘ

Ne visas atliekas galime išmesti į įprastą šiukšliadėžę arba vieną iš konteinerių. Tai tokie daiktai, kuriuos gaminant buvo naudojami skirtingi cheminiai dariniai ir kitos kenksmingos ar pavojingos medžiagos. Jei tokie daiktai pateks ne į tam skirtas specialias vietas, o į sąvartyną, pavojingos medžiagos pateks į dirvožemį, vandenį ir orą. Tai gali sukelti žmonių, gyvūnų ar augalų ligas. Pristatome kelis patarimus, kaip atsikratyti „problemiškų atliekų: netinkamus, sugedusius elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekas galima nemokamai priduoti savivaldybių įrengtose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse arba tokių atliekų priėmimo ar platinimo vietose.

Tokias vietas be jokių problemų  rasite elektros elektrotechnikos pardavimo vietose.

Liuminescencinėse ir energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, todėl jų išmetimas į sąvartyną yra itin kenksmingas aplinkai. Mes privalome jas atiduoti elektros atliekų surinkimo punktuose arba parduotuvėje, prekiaujančioje elektros  lemputėmis.

Visos didesnės parduotuvės, kuriose yra parduodami maitinimo elementai ir elektroninė technika, privalo priimti panaudotus maitinimo elementus. Maitinimo elementus galima mesti į specialius konteinerius, kurie yra didžiuose prekybos centruose, įvairiose įstaigose, mokyklose.

Vaistus, kurių galiojimo laikas pasibaigė, galima atiduoti  vaistinėse.   Vaistus užtenka sudėti į paprastą šiukšlių maišelį, o pagal rūšis juos sutvarko patys vaistininkai.  Vėliau vaistai yra perduodami utilizavimui.

 

Įdomūs ekologiniai faktai:

 1. Žmogus spėjo prišiukšlinti net kosmose!  Aplink mūsų planetą skraido skirtingos kosminių laivų ar skirtingų prietaisų detalės. Kai kurios kosminės šiukšlės yra dribsnių dydžio, bet kai kurios kaip sunkvežimis! Šalys, kurios atlieka tyrimus kosmose, bando rasti veiksmingą kosminių šiukšlių surinkimo metodą. Jei nesutvarkysime kosmoso, tai netrukus gali atsirasti problemų pvz. su palydoviniu ryšiu (nustos veikusi palydovinė televizija, mobilieji telefonai, Internetas ir pan.) ir skrydžiais į kosmosą.
 2. Sąvartynai neleistinose vietose yra labai pavojingi aplinkai. Lietus išplauna iš  tokių atliekų pavojingas medžiagas, kurios patenka į dirvožemį arba netgi į vandenį. Miškuose išmėtytos atliekos tampa ligas sukeliančių bakterijų ir pavojingų dujų šaltiniu. Jos kenkia laukiniams gyvūnams, kurie minta išmėtytoms atliekomis. Kitaip negu neleistinose vietose išmestos atliekos, legaliose sąvartynuose atliekos yra atskirtos nuo dirvožemio daugybe labai patvarios folijos ir specialaus šlako sluoksnių. Taip toksinės medžiagos iš sąvartyno nepatenka į dirvožemį. Be to, sąvartynus dažnai kontroliuoja Sanitarinės tarnybos.
 3. Kramtoma guma, kurią Jūs išspjausite į žolę arba šaligatvį, dings nuo Žemės paviršiaus tik po 5 metų. Jei Jūs miške ar pievoje išmesite plastikinį maišelį, tai jo irimas truks kelis šimtus metų.
 4. 1 litras sunaudoto tepalo išpiltas į upę arba kanalizaciją, gali užteršti 1 milijoną litrų vandens. Gyvsidabrio iš vieno termometro užtenka tam, kad būtų nunuodytas nedidelis ežeras ir visi jame gyvenantis gyvūnai ir augalai.

Ką Jūs galite padaryti:

 • Nešiukšlinkite!
 • Kartu su tėvais rūšiuokite atliekas.
 • Prieš nuspręsite ką nors išmesti, pagalvokite, ar tikrai to niekam neprireiks.
 • Neišmeskite knygų. Tas, kurias Jūs jau daug kartų perskaitėte, atiduokite į biblioteką – kiti žmonės maloniai jas perskaitys.
 • Žaislus, kurių Jums nereikia, atiduokite kitiems vaikams – jie apsidžiaugs. Nesugadintus, bet nereikalingus daiktus (pvz. drabužius) tėvai gali atiduoti tiems, kuriems jų reikia.
 • Prieš įdedant skardines ar plastikinius butelius į konteinerius, suspauskite juos. Taip į konteinerį galima bus sutalpinti daugiau atliekų.
 • Atkreipkite suaugusiųjų dėmesį, kad neišmestų į šiukšliadėžę pavojingų atliekų: elektros šiukšlių, vaistų, termometrų, aliejų, cheminių medžiagų.
 • Venk vienkartinės taros (vienkartinių maišelių, vienkartinių indų)
 • Priešpiečius supakuokite į plastikinį daugkartinį indelį.