Parents - News

Rūpinkitės vandeniu

Rūpinkitės vandeniu

 

Kiekvieną dieną atsukant kraną, net nepagalvojame, koks vertingas yra iš jo bėgantis vanduo. Paaiškėja, kad gėlas vanduo yra vienas iš rečiausių natūralių išteklių pasaulyje. Tai vos keli viso Žemėje esančio vandens procentai. Be to, jis daugumoje yra ledo ir sniego pavidalu. Mažiau negu 1 procentas gėlo vandens yra prieinamas žmogui ir beveik dvidešimt procentų mūsų planetos gyventojų neturi prie jo prieigos.  Lenkijoje kiekvienas žmogus vidutiniškai suvartoja 160 litrų vandens per dieną. Globaliniai vandens taupymo planai numato, kad kiekvieną dieną žmogus sunaudos maksimaliai 100 litrų vandens. Būtina mažinti vandens sunaudojimą – gėlo vandens atsargos sparčiai mažėja. Be to, verta rūpintis ne tik ekologija, bet ir mažesnėmis sąskaitomis. Taupant vandenį, rūpinamės savo šeimos biudžetu.

 

Pristatome patarimus, kurie padės kiekvieną dieną taupyti vandenį namuose, kieme ir sode. Jų taikymas be jokios abejonės padės saugoti vandens išteklius ir sumažins sąskaitas už vandenį. Kaip taupyti vandenį namuose?

·               Užsukite vandenį, kol muilinate rankas, o nuplovus rankas, įsitikinkite, kad iš krano nelaša vanduo.

·               Verta pakeisti tarpiklius čiaupuose, iš kurių laša vanduo.Jei vanduo laša iš čiaupo su greičiu 1 lašas per sekundė, tai galima prarasti apie 12 litrų per metus.

·               Nustatant šilto vandens temperatūrą, vietoj didinti srovę, bandykite ją mažinti.

·               Valantis dantis, paruoškite vandenį puodelyje. Valantis dantis, užsukite vandenį, nes iš čiaupo bėgantis vanduo yra prarandamas.

·               Rinkitės dušą vietoj maudymosi vandens pilnoje vonioje. Stenkitės, kad Jūsų laikas, kurį praleidžiate po dušu, nebūtų ilgas. Jei Jūs maudotės vonioje, naudokite nedaug vandens – užtenka pripildyti 1/3 vonios.

·               Tualete naudokitės mygtuku „taupus vandens nuleidimas“.

·               Venkite be reikalo nuleisti vandenį tualete. Kosmetines servetėles, smulkias šiukšles, vabzdžius galima išmesti į šiukšliadėžę. Neišmeskite į unitazą maisto ar kavos bei arbatos likučių. Vienas vandens nuleidimas – tai vidutiniškai 6 litrai iššvaistyto vandens.

·               Taupykite vandenį skutimosi metu. Neskalaukite skustuvo po tekančiu vandeniu, įpilkite šiek tiek vandens į praustuvą ir taip skalaukite skustuvą.

·               Plaunant veidą, atsukite vandenį tik tuomet, kai norėsite nuplauti muilą.

·               Skalbiant, pasirinkite ekonomišką skalbimo programą.

·               Įjunkite skalbimo mašiną tik tuomet, kai susikaups pakankamai daug nešvarių drabužių.

·               Indus plaukite kriauklėje, o ne po tekančiu vandeniu. Tai leis sutaupyti daug litrų vandens.

·               Indaplovė įjunkite tik tuomet, kai ji yra pripildyta, ir rinkitės ekonomišką indų plovimo programą.

·               Neišpilkite be reikalo vandens, kuriuo galima palaistyti gėles ar sodą arba sunaudoti tvarkant namus.

·               Stenkitės nenaudoti tekančio vandens, kai atšildote mėsą ar daržoves. Užšaldytą maistą reikia įdėti nakčiai į šaldytuvą arba atšaldyti mikrobangų krosnelėje.

·               Verdant kiaušinius, likusiu atvėsintu vandeniu galima palaistyti gėles. Į vandenį patekę mineralai padarys gerą įtaką Jūsų gėlėms.

·               Ruošiant maistą, stenkitės pilti į puodus tiek vandens, kiek būtina. Be to, stenkitės naudoti puodus su dangčiais – tai apsaugos nuo vandens garavimo.

Kaip taupyti vandenį lauke?

  • Stenkitės kaupti lietaus vandenį ir vėliau juo laistyti augalus.
  • Veją verta laistyti taupiai. Bendra taisyklė yra tokia, kad vasarą veją reikia laistyti kas 5-7 dienas. Stiprus lietus leidžia nelaistyti vejos net iki 2 savaičių. Augalus geriausia yra laistyti anksti ryte, kai oro temperatūra yra žemesnė, tai apsaugo vandenį nuo garavimo.
  • Pjaunant veją stenkitės nenupjauti jos pernelyg stipriai. Aukštesnė veja geriau sulaiko drėgmę.
  • Dirvą pridenkite medžių žieve, kuri padės sulaikyti drėgmę.
  • Kontroliuokite laiką, kuriam įjungiate laistymo sistemą. Stenkitės nepalikti jos be priežiūros.
  • Venkite sode fontanų, kurie neturi uždaros vandens cirkuliacijos.


Kaip išvengti vandens užteršimo? Verta rūpintis ne tik vandens tapymu, bet ir jo kokybe. Žmonės teršia vandenį – į vandens telkinius yra išpilamos nuotekos iš namų ir ūkių. Pristatome kelis patarimus, kaip mes galime saugoti gryną vandenį:

·               Nepilkite į kriauklę ar tualetą dažų ar lakų likučių.Tai specialios atliekos, kurias reikia atiduoti specialiuose punktuose.

·               Neplaukite mašinos gatvėje– tuomet į kanalizaciją patenka tepalų ar benzino likučiai.

·               Stenkitės nenaudoti tokių skalbimo miltelių, muilų ar šampūnų, kurie nėra draugiški aplinkai.

·               Nesinaudokite indų plovimo ar stalo įrankių valymo priemonėmis, kurių sudėtyje yra detergentų, chloro arba šarminių darinių. Nežiūrint į skalavimą, jie lieka valomų daiktų paviršiuje ir iš ten patenka į mūsų organizmą.

 

Ar žinote, kad...

·               Jei gerai neužsuksite čiaupo ir iš jo lašės vanduo, tai per vieną dieną ir naktį išbėgs net 16 litrų. Tai beveik visas kibiras.

·               Vanduo, kuris dabar yra Žemėje – tai tas pats vanduo, kuris buvo dinozaurų laikais.

·               Vanduo yra viena iš nedaugelio medžiagų, kurios tam tikrose ribose pasižymi atvirkštiniu šiluminiu plėtimusi: šąlant, vanduo vietoj mažinti savo apimtį, kaip tai daro kitos medžiagos, padidina jį. Šąlant, vandens tūrio pokytis siekia net 10 %, kas yra labai daug.

·               Gryniausias vanduo pasaulyje yra Arkties ledynuose.