Parents - News

Verta taupyti energiją

Verta taupyti energiją

 

 

Be energijos pasaulis negalėtų funkcionuoti. Bet, kuo patogiau mes gyvename, tuo daugiau suvartojame elektros energijos. Daugiausia energijos sunaudoja dideli miestai ir jų gyventojai. Be to, dauguma iš mūsų švaisto labai daug energijos, atliekant kasdienius darbus namuose, darbe ar mokykloje. Vertinga energija yra švaistoma, kai baigus darbą, neišjungiame nereikalingo apšvietimo, pamirštame išjungti kompiuterį, atidarome langą vietoje sumažinus šildymo temperatūrą. Laimei yra keli paprasti būdai, leidžiantis taupyti ir saugoti mažėjančius išteklius. Protingas energijos sunaudojimas padeda saugoti šiuos išteklius, kad jų užtektų ilgesniam laikui, bei leidžia mums sutaupyti daug pinigų. Taupydami energiją mes galime būti ne tik ekologiški, bet ir taupūs.

Pristatome kelias paprastas taisykles, kurios padės sumažinti suvartojamos energijos kiekį, neatsisakant gyvenimo komforto. Tai bus naudinga ne tik aplinkai, bet ir namų biudžetui. 1 žingsnis: iš pradžių verta patikrinti, ar elektros energijos suvartojimas mūsų namuose atitinka vidutinį  suvartojimą. Lietuvoje tai yra apie 2000 kWh elektros energijos per metus. Informaciją apie Jūsų namuose suvartojamą elektros energiją galima rasti sąskaitose-faktūrose už elektrą. Be to, verta žinoti, kiek elektros energijos suvartoja konkreti namuose esanti technika, 2 žingsnis: jei šildome namus elektrinių įrengimų pagalba, tai šildymas sudaro net 70 % viso elektros energijos suvartojimo. Tuomet verta pirmiausia užsiimti energijos, kurią sunaudoja radiatoriai, suvartojimo sumažinimu.

·   Sumažinant temperatūrą patalpoje 1oC, sutaupysime net 6 % energijos.

·   Geriausia yra palaikyti namuose pastovią, vidutinę temperatūrą. Išjungiant radiatorius ir po to šildant juos iš naujo, padidiname energijos suvartojimą. Išvažiuojant ilgesniam laikui, rekomenduojama nustatyti temperatūrą apie 12-15°C.

·   Kai bute yra pernelyg šilta, neatidarinėkite langų, o šiek tiek užsukite radiatorius.

·   Žiemą namuose verta apsirengti šiek tiek šilčiau. Apsivilkus šiltesnį megztinį, o ne tik marškinėlius su trumpom rankovėm, reikės mažiau energijos skirti šildymui.

·   Radiatorius neturi būti užsatatytas baldais ar pridengtas užuolaidomis, nes tuomet šiluma yra blogiau paskirstoma po patalpą.

·      Skylės sienų izoliacijoje yra viena iš dažniausių energijos namuose švaistymo priežasčių. Sandari sienų izoliacija leidžia net 60 % sumažinti šilumos praradimą per sienas.

3 žingsnis: reikia tinkamai naudotis namuose esančia buitine technika, tai leis sumažinti sąskaitas už elektros energiją. Nors šiek tiek sumažins gyvenimo komfortą.

·   Įkrovus mobilųjį telefoną, iš karto išjunkite įkroviklį iš elektros lizdo. Įkrautas mobilusis telefonas, kuris nebuvo išjungtas iš elektros lizdo ir toliau naudoja elektrą. Verta nepamiršti išjungti įkroviklį iš elektros lizdo po to, kai įkrovėme telefoną. Įkraunant mobilųjį telefoną, pats įkroviklis sunaudoja apie 2/3 energijos.

·   Verta įsiminti, kad neverta palikti buitinės technikos budėjimo režime (ang. stand-by). Jei mes taip darytumėme nors su puse turimų prietaisų, tai kiekvienais metais į atmosferą patektų 1 mln. tonų CO2 mažiau. Bute, kuriame pakankamai daug buitinės technikos, budėjimo režimui suvartotos elektros energijos kaina viršija 100 Litų per metus, kas dažniausiai sudaro apie 10-15 % visos elektros energijos kainos. Pavyzdžiui: daugiau kaip 90 % spausdintuvo suvartojamos energijos yra suvartojama budėjimo režime. Likę 10 %, tai spausdinimas.

·   Paprasčiausias būdas taupyti yra išjungti šviesą ir prietaisus, kuriais nesinaudojame. Ilgesniam laikui išvažiuojant iš namų, verta išjungti iš elektros lizdo visus elektros prietaisus.

·   Užmigti, grojant radijui ar esant įjungtam televizoriui, yra malonu, bet veikdami visą naktį šie prietaisai suvartoja daug energijos. Prieš einant miegoti, nepamirškite jų išjungti arba užprogramuokite automatinį išsijungimą.

·   Stenkitės kuo greičiau uždaryti šaldytuvo duris, kad šaltas oras nesimaišytų su šiltu. Nepamirškite, kad į šaldytuvą reikia dėti tik atšaldytus produktus.

·   Jei galite, gaminant maistą, rinkitės mažus puodus ir maistą virkite mažesniame vandens kiekyje. Taip ruošiamas maistas greičiau išvirs.

·   Klasikinė lemputė tik nedidelį energijos kiekį paverčia šviesa – daugiau kaip 90 % energijos – tai šiluma. Energiją taupančios elektros lemputės suvartoja net 5 kartus mažiau elektros, nors šviečia lygiai taip pat gerai. Pakeiskite lemputes energiją taupančiomis ypač tose patalpose, kuriose šviesa dega ilgiausiai.

·   Skalbiant skalbinius, rinkitės energiją taupančias programas arba skalbkite žemose temperatūrose. Taip pat Jūs galite sutaupyti energijos, jei nedidelius daiktus išskalbsite rankomis, o ne skalbimo mašinoje.

·   Virinant vandenį, sunaudokite jį iš karto, kai jis užvirs. Jei elektrinis virdulys pašildė vandenį, tai dar kelias (keliolika) minučių vanduo bus tinkamas užplikyti arbatą ar kavą. Pakartotinai nereikia tokio vandens šildyti, nes virdulys sunaudoja daugiausia energijos šildydamas vandenį paskutiniame etape, kai vanduo jau beveik užvirė.

Energiją taupančios buitinės technikos pirkimas žymiai sumažina elektros energijos suvartojimą. Aukščiausios energinės klasės „A++“ skalbimo mašinai reikia net 30 %-40 % mažiau energijos, negu žemesnių energinių klasių modeliams.